آب مایه حیات و زندگی

رودخانه پر آب نمرود که از شاخه های اصلی رودخانه حبله رود است، فاصله 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزکوه از توابع استان تهران قرار گرفته و با تهران حدود 140 کیلومتر فاصله دارد. سد لتیان در 25 کیلومتری شمال شرق تهران و بر روی رودخانه جاجرود قرار دارد و یکی از بهترین گزینه ها برای ماهیگیری در تهران است، چون هم نسبت به سایر مکان ها برای ماهیگیری اطراف تهران به شهر نزدیک تر بوده و دارای محیط بسیار زیبا، با آب و هوای مناسب می باشد.

سپس لازم است از داخل روستا عبور کنید تا به باغات روستا برسید و در حاشیه باغ ها و مسیر پاکوب پیاده روی اتان را ادامه دهید. برای علاقهمندان به کوهنوردی آبنیک نام و مقصدی آشناست چرا که روستایی ییلاقی در ارتفاع 2400 متری سطح دریا است. در این روستای زیبا آبشاری به طول 1 کیلومتر قرار دارد که از صخره ای با ارتفاع کم به پایین می ریزد. اگر بخواهیم در مورد این دو رستوران نظر را به کاربران شبکه های اجتماعی غذا (مثل فور اسکوئر) واگذار کنیم تفاوت زیادی بین امتیاز این دو رستوران وجود ندارد و تقریبا در یک سطح هستند فقط اگر راهی روستای هرانده هستنید در نظر داشته باشید که رستوران نمرود بعد از روستای هرانده قرار دارد و باید راهی حدود 2 کیلومتر را برگردید و نکته ی دیگر اینکه رستوران نمرود در سمت مخالف جهت جاده (تهران – فیروزکوه) قرار دارد و باید برای رسیدن به آن از عرض جاده عبور کنید.

اگر دوست دارید پیاده روی طولانی تری داشته باشید و اهلش هستید می توانید در مسیر معروف هرانده تا خمده پیاده روی کنید. شما می توانید از بهار زیبای هرانده با شکوفه های فراونش بسیار لذت ببرید و حتما توصیه می کنیم پاییز هزار رنگش را نیز از دست ندهید. مراکز کشاورزی در سائوپائولو و ماتو گراسو بیشترین آسیب را از خشکسالی دیده اند به ویژه به دنبال کاهش بارش ها در ماه های نوامبر و مارس که در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که منطقه فیروزکوه از تهران همیشه کمی سردتر است و شکوفه ها دیرتر از آنچه انتظار دارید باز می شوند.

به هر حال اگر می خواهید عضوی از چرخه ی گردشگری پایدار باشید پیشنهاد می کنیم از محلی ها خرید کنید و به آن ها سود برسانید تا همیشه پذیرای گردشگر در منطقه باشند و این چرخه پایدار بماند. با وجود اینکه مراکز ماهیگیری در تهران از نظر دسترسی بسیار سریع و راحت تر هستند، اما به هرحال دریاچه ها مصنوعی بوده و آنگونه که باید و شاید لذت ماهیگیری در دل طبیعت را به فرد القا نمی کنند. رودخانه ی نمرود (نم رود) و رودخانه ی قزقان چای که از داخل روستای هرانده عبور می کنند باعث سرسبزی و باروری کشاورزی روستای هرانده هستند.

امامزاده یحیی در جنوب روستای هرانده قرار دارد و اگر از محلی ها بپرسید به راحتی راه رسیدن به امام زاده را نشانتان می دهند. بنابراین پیشنهاد می کنیم کمی زمان بگذارید و یک روز را به طور خاص به این کار اختصاص دهید و با آرامش به یکی از دریاچه ها یا رودخانه های طبیعی اطراف تهران رفته و ماهیگیری کنید. 2- بزرگت ترین منبع نور طبیعی را نام ببرید؟ بوستان نهج البلاغه در حال حاضر از برجستهترین تفرجگاههای شمال غرب تهران و مشرف به این دره است.بوستان نهج البلاغه در دره فرحزاد، منبع عکس نامشخصبخش عمدهای از ساکنان بومی و قدیمی در فرحزاد در این محدوده زندگی میکردند؛ اما در طول سالیان اخیر جمعیت زیادی برای لذت از آب و هوای این منطقه در آن ساکن شدهاند.

سد طالقان در استان البرز و در 120 کیلومتری شمال غرب تهران و در دره طالقان قرار دارد و یکی دیگر از مراکز مناسب برای ماهیگیری در اطراف تهران می باشد. سد ماملو در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران و بر روی رودخانه فصلی دماوند و رودخانه جاجرود قرار دارد. از آن جایی که آبشار کمرد یک آبشار فصلی است و در بیشتر روزهای سال خشک می شود، بنابراین شما هم اگر قصد ماهیگیری در آبشار کمرد را دارید، بهتر است در فصول تابستان و بهار به این منطقه سفر کنید. حاکي از آن است که در هر سه رودخانه شاخص کيفيت کل در سه ماهه اول که مصادف با فصول کم آبي مي باشد، در حدفاصل کمتر از 50 و بيانگر کيفيت بد مي باشد و در سه ماهه دوم که مصادف با فصول پر باران مي باشد در حدفاصل 50 و بالاتر و بيانگر کيفيت متوسط مي باشد.

موزه ی ملی آب، یکی دیگر از موزه های پارک پردیسان است. ماسه یکی از فراوانترین مواد روی زمین است که با دانههای درشت آن بتون و با ذرات کوچکش شیشه میسازند. که حوضه رودخانه دائمي ماربر بزرگترین آن است. پیشینه تاریخی آسیابهای آبی دزفول در ارتباط با پل قدیم (دزفول) بوده که به دوره ساسانیان باز می گردد اما عمده آثار موجود از آسیابها که در سه بخش از رودخانه موجود است به دوره تاریخی صفویه و قاجاریه باز می گردد.این سازهها از مصالحی چون قلوه سنگ رودخانه ایی، آجر و با ملات ساروج ساخته شده اند.شکل معماری آسیابها برگرفته از سبک معماری بومی شهرستان دزفول بوده و به صورت یک مجموعه به هم پیوسته ساخته شده و به هم مرتبط هستند.

به نحوی که حالت های مخاطره کم آبی و نوسان جریان دارای درآمدهایی به ترتیب 9490 و 5100 میلیارد ریال (به قیمت پایه سال 1390) بوده اند ولی دارای جمعیت و سطح رفاهی یکسان هستند که علت آن به تامین 117 و 600 میلیون متر مکعب از نیاز زیست محیطی ارتباط دارد. اگر خاکی درون عمق 2 متری از سطح خاک دارای افق اسپودیک باشد را خاک اسپودوسول می نامند و به معنی خاکهای پادزول، پادزول قهوه ای و پادزول های تحت تاثیر آبهای زیر زمینی است ودر زبان یونانی به معنی خاکستر گیاهی است. شنهای شکسته دارای بافت زبر و گوشههای تیز هستند.

خیلیها با دبه و بطری و فلاسک درحال پرکردن آب از سر چشمهاند. اگر به این روستا سر زدید، حتما از برج مقبره دیدن کنید. خوب است بدانید در این سفر فرصتی برای لذت بردن از غذاهای نرماندی (Normandy) پیدا می کنید. خوب است بدانید که بهترین ساعت برای ماهیگیری در سد لتیان صبح زود یا بعد از ظهر می باشد. سد کرج یا سد امیرکبیر در 25 کیلومتری جاده کرج – چالوس قرار دارد و یکی از بهترین مکان های برای ماهیگیران مبتدی است. ماهیگیری در سد کرج نیاز به مجوز صید بوده و هر ماهیگیر با یک پروانه صید تنها می تواند پنج قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز صید کند.

بر روی این رودخانه سدی به نام سد نمرود قرار دارد که آب محل زندگی آبزیانی همچون ماهی سفید رودخانه ای و زردپر و کپور می باشد که متاسفانه در سال های اخیر توسط صیادان غیرمجاز نسل کشی شدند. درخت هایی که از نیمه بریده شده اند و دیگر فرصتی برای ادامه زندگی نخواهند داشت. او پسر ابزو، خدای درخت زندگی، است. سروها: نسبت به بیماری مرگ شاخه که در اثر قارچ سریدوم کاردینال به وجود میآیند، حساس بوده و ممکن است درخت را به طور کامل از بین ببرد. در مسیر رودخانه هراز آب اسک بر اثر رانش زمین در سال 1377 و ریزش کوه در این رودخانه دریاچه ای به وجود آمد و آن را دریاچه امامزاده علی نامیدند.

بنابراین برای ماهیگیری در منطقه آب اسک مازندران دو گزینه یعنی رودخانه هراز و دریاچه امامزاده علی پیش روی مسافران عزیز می باشد. بعد از رسیدن به روستای هرانده و وارد شدن به روستا حتما سری به امامزاده ی قدیمی روستا بزنید که امامزاده یحیی نام دارد. وجه تسمیه دشت بورنیک غاری است که معمولا روستای هرانده به آن شناخته می شود. بعد از حدود نیم ساعت پیاده روی به دشت بورنیک می رسید که محل مناسبی برای اتراق است.

این سد با ۹۶۰ میلیون متر مکعب حجم مخزن به منظور تامین آب کشاورزی، آب آشامیدنی و انتقال آب به نیروگاه کلان جهت تولید برق احداث شده اما به دلیل نزدیکی به کوه دماوند و قرار گفتن در منطقه زیبا و سرسبز دشت لار، این دریاچه به یک جاذبه توریستی بسیار محبوب تبدیل شده و در سال های اخیر نیز از آب آن برای پروش ماهی قزل آلا و خال قرمز استفاده می شود. این سد عظیم در محلی به نام آبادچی ساخته شده.

این دریاچه نرسیده به روستای آب اسک و در 2 کیلومتری رودخانه هراز قرار گرفته و با توجه به جریان آب رودخانه که به این دریاچه می ریزد، محلی مناسب برای صید و ماهیگیری می باشد. روستای آب اسک از طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای مطلوبی در فصل های بهار و تابستان برخوردار بوده و مقصد مناسبی برای گردشگران و علاقمندان ماهیگیری به شمار می آید. خود روستای خمده هم به خاطر دارا بودن چشمه های آب معدنی از مناطق مورد بازدید گردشگران است.

رودخانه پارانا است که عمدتا توسط باران تغذیه می کند. به خدا باغهای خودمان خشکیده از هرخانه یک نفر ماندهاند که مراقب درختها باشند. روستایی کوچک و کوهستانی در قسمت شمالی شهرستان طالقان وجود دارد که به دلیل وجود سنگهای تیره رنگ به آن کرکبود گفته میشود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،به گفته اسکندر گردمردی، خراسان شمالی برای ارتقای حفاظت 10 کیلومتر از 669 کیلومتر مسافت اترک چشم انتظار ورود شورای عالی محیطزیست به ماجرا است.

رشته کوههای ایران مانند سپر و عامل رزق و روزی بارش ایران هستند و رودهای ایران را تغذیه میکنند. جاش لوکاس (به انگلیسی: Josh Lucas) با نام اصلی جاشوا لوکاس (زاده ۲۰ ژوئن ۱۹۷۱) بازیگر امریکایی است که در ایران بیشتر با سریال رودخانه برفی شناخته میشود. به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی در جریان بازدید وزیر کشور از رودخانه ارس و محل تخلیه پساب و ساحل سازی رودخانه ارس و بازپس گیری اراضی آب رفته، ضمن ارائه گزارش اقدامات آب منطقهای استان گفت: تاکنون ۶۲ کیلومتر از نقاط آسیبپذیر ساماندهی شده و ۱۲۰۰ هکتار از اراضی که در سیلابهای طغیانگر گذشته به زیر آب رفته بود، بازپس گیری و به خاک کشور اضافه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید